Korona-interjúk: Az egyedi szolgáltatások menthetik meg idén a turizmus szereplőit

Interjú Dr. Pető Péterrel, a Szigetköz Natúrpark Egyesület elnökével
Azt kell elmagyaráznunk a fővárosiaknak és a kelet-magyarországiaknak, hogy miért érdemes a zsúfolt Balaton helyett Győrben sétálni, Pannonhalmán borozni, és a Szigetközben fürdőzni- véli Dr. Pető Péter, a Győr-Moson-Sopron Megyei Közgyűlés alelnöke, a Szigetköz Natúrpark Egyesület elnöke, turisztikai szakember, akivel interjúnkban azt elemeztük, mire számíthat térségünk turizmusa a főszezonban.
Alelnök úr, Győrben március 7-én éjjel véget ért a Turizmusbál, és azzal sajnos egy időre gyakorlatilag véget ért a turizmus is. Épp a bál kapcsán beszélgettünk róla Önnel korábban, hogy 2007 és 2020 között milyen dinamikus fejlődés jellemezte Győr-Moson-Sopron Megye, és azon belül is Győr turizmusát. A megyében eltöltött vendégéjszakák száma meghaladta az 1,3 milliót, Győr bekerült az első tíz leglátogatottabb magyar város közé, és alelnök úr azt prognosztizálta, hogy a következő 10 évben elérjük, hogy Szigetköz-Győr-Pannonhalma, valamint Sopron központtal az egy-egymilliós vendégéjszakát meghaladó két turisztikai központja legyen a megyének. Mennyire akasztotta meg az elképzeléseket ez a mostani helyzet?
Hosszútávon nem feltétlenül törte ketté az elképzeléseinket a járvány. A megyénkben zajló, turisztikával összefüggő infrastrukturális beruházások továbbra is zajlanak, azokat nem akasztotta meg a vírus, a határidők tarthatók. Az olyan, szakmai típusú előkészítések is aktívan zajlottak a pandémiás időszakban, mint például a térség stratégiai márkázása. Ez, illetve a hasonló szakmai anyagok az egyetem és külső vállalkozók bevonásával jelenleg is készülnek.

Ami
bizonytalansági tényező, az egyrészt a szezon hossza, másrészt
pedig az, hogy a helyzet miatt alapvetően megváltoztak a
turisztikai attitűdök. Mi abban bízunk, hogy legalább a
menthető részét
meg tudjuk csinálni a nyárnak, de nem mindegy, hogy milyen
szolgáltatóknál és milyen vendéggel. Az új közegészségügyi
szabályok és az új társadalmi szokások fogják meghatározni a
turisztikai ágazatot.
És aki ezekhez a leginkább képes alkalmazkodni, az él túl, illetve lesz képes megerősödni?
Mekkora a kár? Milyen veszteség éri az ágazat vállalkozásait?

Lehet néhány számadattal érzékeltetni a hiányukat?
Konkrét számokat említve, mondjuk egy mosonmagyaróvári vagy egy lipóti termálfürdőt 140-150 ezren látogatnak évente. Ha ennek 60-70 százaléka Csehországból, illetve Szlovákiából érkezik, illetve idén csak érkezne, akkor könnyen kiszámolható, hogy ezeknek a fürdőknek most 80-100 ezer embert kellene pótolni. Az más kérdés, hogy a mostani egészségügyi előírásokat nyilván ezeket a számokat jó idő esetén sem fogják megengedni, hiszen kevesebb embert lehet majd beengedni, nagyobb téren elhelyezni, másképp kell az öltözőket kialakítani stb. Ugyanakkor abban bízunk, hogy a külföldi vendégeket sikerül a belföldiekkel pótolni.
A kérdés, hogy hova indulnak el a magyarok pihenni, a Balaton az elmúlt hetekben lezárt partokkal és bezárt vendéglátóhelyekkel is jó forgalmat generált. Tehát még az is lehet, hogy szerencsésen jön ki ebből a helyzetből. De mi a helyzet Győr-Moson-Sopron Megyével ebből a szempontból? Győr például az ön által említett üzleti turisták mellett az utóbbi években nagyban épített a fesztiválokra, ám ezeket augusztus 15-ig törölték.
Ha már az ügynökség kis füzetben összegyűjtött ajánlásait említi alelnök úr, akkor érdemes kitérnünk arra is, hogy mennyire vész el ezekkel a szükséges rossz megkötésekkel a lényeg, az hogy élményhez jussak?

A
kormány gazdaságvédelmi akciótervében megfogalmazott
lehetőségeket mennyire tudják reálisan igénybe venni a
turisztikai ágazat vállalkozásai?
Én úgy tudom, hogy a bérpótló támogatást számosan igényelték a turisztikai ágazatból is, és elenyésző azok száma, akiket elutasítottak. Ez a szezon elkezdését mindenképpen segíti, ugyanakkor ezek új munkaerő felvételét jelenleg nem támogatják. A turizmus egy speciális ágazat, a benne dolgozók jelentős része idénymunkában tevékenykedik. Kérdés, hogy ezen idénymunkások felvételét hogyan fogja az állam támogatni. Az előbb említett óvintézkedések bevezetésével lényegesen munkaigényesebb lesz a turizmus, ami azt jelenti, hogy a szolgáltatás árában lényegesen több emberi munka fog megjelenni. Ha jelen helyzetben ez a szolgáltatás árában megjelenik, akkor rontja a piacképességet. Tehát az ár akkor tud versenyképes maradni, ha megjelenik mögötte valamilyen bérpótló támogatás. Ezt a részét még nem látjuk, de mivel a kormány a turizmust stratégiai ágazatnak tekinti, és elsődleges számára, ezért bizakodó vagyok. Ami az óriási kihívás a szakma számára, hogy a lényegesen kisebb bevétel ellenére nem szabad a minőségből engedni. A minőségi szolgáltatás mellett kell valahogy kigazdálkodni ezt az évet különben elveszítik a visszajáró vendégeket.
Sokan nem tartják véletlennek, hogy ezt a járványt a nyakába kapta az emberiség, és kicsit spirituális hangot megütve önmagunk újradefiniálásának a lehetőségét látják benne. Mennyire kell újragondolniuk magukat a turisztikai szolgáltatóknak?
A turizmusban vannak tömegszolgáltatások, prémiumszolgáltatások és van a kettő vegyítése. Én azt gondolom, hogy az egyedi turisztikai termékek, amelyek az elmúlt 4-5 évben már előtérbe kerültek, most még inkább teret nyernek mindegyik területen. Mindegy, hogy kisebb vagy nagyobb szálláshelyről van-e szó, egyre inkább a személyre szabott szolgáltatások irányába mozdulnak majd el azok a helyek is, amelyek nem minősülnek prémiumszolgáltatóknak. Gondolok itt akár a szobán étkeztetésre, egyedileg megszervezett programokra, 2-5 fős kerékpár- vagy kenutúrákra, vagy akár kisebb munkahelyi közösségekre szabott programokra. Ezek bevezetése versenyelőnyt jelent a piacon, és ki fogja termelni az árát. Az idén egy tízezer fős strandon szerintem kevesen fogják jól érezni magukat, és próbálnak más típusú élményeket találni majd a családok. Ebben a mi térségünk óriási versenyelőnyben van, és sokat profitálhat belőle. A pünkösdi hétvégén kinyithatnak megyénk fürdői is, így vallási párhuzammal élve, az idei Pünkösd nem csak az egyház születésnapja, hanem a turizmus újjászületésének napja is lesz.
Wurmbrandt András